ساعت کاری ۹ تا ۱۷

حبوبات غذایی کامل!!!

خلاصه

۱۴۰۰ شنبه ۱۴ اسفند
865
حبوبات غذایی کامل!!!

 

خواص بی‌نظیر حبوبات برای سلامتی بدن چیست؟

 حبوبات ارزش غذایی بسیار بالایی دارد که سرشار از پروتئین است، یکی دیگر از منابع تأمین پروتئین برای بدن گوشت است که برخی از افراد قدرت خرید آن را ندارند، بدن نیز برای ادامه فعالیت و حفظ سلامتی به پروتئین نیاز دارد، به همین دلیل مصرف حبوبات جایگزین خوبی برای گوشت و تأمین پروتئین است.

تحقیقات نشان داده افرادی که دو بار یا بیشتر در هفته حبوبات خصوصاً نخود و لوبیا مصرف کنند، احتمال ابتلاء به سرطان روده بزرگ، پروستات، بروز بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دو در آنها کمتر می‌شود.

همه افراد جهان در وعده‌های غذایی خود از حبوبات استفاده می‌کنند، حتی افرادی که اضافه وزن دارند، مصرف حبوبات به آنها توصیه می‌شود و جز مهم‌ترین برنامه‌های غذایی است.

در هنگام مصرف حبوبات باید از همه نوع آن اعم از؛ عدس و لوبیا و نخود استفاده کنید تا بتوانید که کمبود پروتئین را در بدن با این حبوبات جبران کنید، علاوه بر پروتئین، حبوبات حاوی آمینو اسید نیز می‌باشند و خواص درمانی بسیاری برای سلامتی دارد که با هم بررسی خواهیم کرد.

در میان تمام حبوبات، لوبیا از اهمیت بالایی برخوردار است، البته هر کدام از حبوبات خاصیت خود را دارند، ولی لوبیا سرشار از فیبر و آمینو اسید و پروتئین است و مواد معدنی آن از بقیه بیش‌تر است و یکی از امتیازات آن این است که در میان سایر حبوبات راحت تر هضم می‌شود.

حبوبات همانطور که خود می‌دانید نفخ آور است و ممکن است که برای دستگاه گوارشی شما کمی مشکل ایجاد کنند، برای رفع آن حبوبات را باید از شب قبل خیس کنید و در هنگام پختن نیز زمان زیادی را اجازه دهید بر روی شعله‌ی ملایم پخته شود.

حبوبات ارزش غذایی بالایی دارند که در بین آنها لوبیا پروتئین، فولیک اسید و فیبر بالاتری دارد، زمانی که حبوبات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است که با کمی نفخ و یا مشکل در گوارش مواجه شوید که می‌توانید با پختن حبوبات این اثرها را کاهش دهید، در بین سایر حبوبات، هضم لوبیا راحت تر است.

خواص بی‌نظیر حبوبات برای سلامتی بدن چیست؟

آهن موجود در حبوبات به مقدار زیاد از بروز کم‌خونی جلوگیری کرده و ویتامین‌های گروه B آن نیز که نسبت به تمام مواد مغذی موجود در آن ارجحیت دارند، در رفع افسردگی و اختلالات عصبی و بلوغ گویچه‌های قرمز خون مؤثر است، حبوبات به دلیل مواد فیبری در رفع یبوست، بواسیر و کاهش کلسترول خون نیز بسیار توصیه می‌شو د.

فواید حبوبات در رژیم غذایی

۱- پروتئین: یکی از فواید حبوبات داشتن پروتئین است که برای سلامتی پوست و حفظ زیبایی موها و تقویت ناخن بسیار مؤثر است. حبوبات را از برنامه غذایی خود به هیچ عنوان حذف نکنید که یک ماده مغذی به نام آمینو اسید دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و متابولیسم را نیز بهبود می‌دهد.

۲- فیبر: فیبر ماده‌ای است که مصرف آن برای رژیم و کاهش وزن بسیار مؤثر می‌باشد و یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی می‌باشد. زمانی که شما مواد غذایی که سرشار از فیبر می‌باشد را استفاده می‌کنید تا چند ساعت احساس سیری پیدا کرده و در طول روز کم‌تر غذا می‌خورید. همچنین این خاصیت را دارد که دستگاه گوارش را پاکسازی کند و سموم اضافی را از آن خارج کند، به افراد دیابتی مصرف حبوبات توصیه می‌شود.

۳- فولات: فولات یکی از مواد معدنی است که بیش‌تر برای مادر و جنین ضروری و لازم است، فولات که نام دیگر آن اسید فولیک می‌باشد، برای رشد نوزادان مؤثر است، مادران باردار و شیرده برای حفظ سلامتی کودک خود حتماً باید حبوبات را در برنامه‌ی غذایی خود جای دهند، اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در خوردن آن زیاده روی نکنید. حبوبات با افزایش ویتامین و سلول‌های قرمز خون مؤثر برای نوزاد است.

۴- آهن: آهن برای بدن بسیار ضروری است، مخصوصاً برای خانم‌ها که کم خونی در آنها شایع است، برای دریافت آهن می‌توانید از حبوبات استفاده کنید که اکسیژن لازم را به سلول‌ها می‌رساند و موجب می‌شود که فرد در تمام طول روز پر انرژی باشد.

۵- منگنز: منگنز فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد و تأثیرات فوق العاده‌ای بر جذب کلسیم در بدن، کنترل قند خون و سلامت استخوان‌ها و مفاصل و همچنین حفظ سلامتی هورمون‌های جنسی دارد.

۶- منیزیم: برای حفظ سلامتی قلبی و عروقی و تقویت عضلات بدن و استحکام بخشیدن به استخوان‌ها به آن نیاز است، پیشنهاد می‌شود که ورزشکاران برای دریافت انرژی و تقویت عضلات به سراغ حبوبات بروند.

۷- آنتی اکسیدان: آنتی اکسیدان برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم و ضروری است و برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد و آلودگی‌ها، بدن به آن احتیاج دارد، با مصرف حبوبات میزان آنتی اکسیدان بدن را افزایش دهید.

تأثیر حبوبات در بهبود بیماری‌ها

۱- دیابت: حبوبات از مواد مغذی بسیاری تشکیل شده و بر پایه گیاه می‌باشند، افرادی که دیابت دارند برای کنترل دیابت، پیشنهاد می‌شود که از انواع حبوبات در برنامه غذایی خود استفاده کنند. این ماده غذایی علاوه بر بهبود بیماری دیابت، از مبتلا شدن به آن هم جلوگیری می‌کند. یکی از دلایلی که فرد به دیابت مبتلا می‌شود چاقی است که در کاهش وزن هم مؤثر است. برای کاهش فشار خون و کنترل کلسترول نیز مفید عمل می‌کند.

۲- کاهش وزن: یکی از خواص بی‌نظیر حبوبات در سلامتی کاهش وزن و رسیدن به اندامی ایده‌آل است. مشکل بسیاری از افراد اضافه وزن می‌باشد که بیش‌تر آن تحت تأثیر تغذیه است. اگر برای کاهش وزن رژیم را شروع کرده‌اید، حبوبات را حتماً در برنامه‌ی خود داشته باشید که مصرف آن احساس سیری را در فرد ایجاد می‌کند و بدن فیبر و مس کافی را از این ماده مغذی دریافت می‌کند.

۳- سرطان: سرطان بیماری است که اگر مبتلا شوید ممکن است خوب شوید یا ممکن است که بهبود نیابید، به جای درمان بهتر است با مصرف مواد معدنی و مغذی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کنید که حبوبات تأثیر مفیدی در حفظ سلامتی بدن برای جلوگیری از سرطان دارند. بنابراین یکی از خواص بی نظیر حبوبات در سلامتی درمان سرطان است.

هرول

herol